• ółążść‡

Nasz Parafialny Zespół Charytatywny „Caritas" Parafii Św. Michała Archanioła w Prudniku powstał w dniu 12 września 1991 roku. Powstał, aby działać na rzecz potrzebujących w naszej parafii, aby usuwać szeroko rozumianą Iudzką biedę. Zespół stara się przyjść z pomocą potrzebującym. Pomoc adresowana jest przede wszystkim do dzieci i rodzin wielodzietnych a także do ludzi starszych, samotnych.

Motywacja do działania na rzecz ulżenia osobom będącym w biedzie, nieszczęściu wypływa z wiary w Boga Trójjedynego i potrzeby dzielenia się miłością z bliźnim. Tą miłością, której jedynym nieograniczonym Dawcą jest sam Bóg. CARITAS - bratnia miłość, to dzieło ludzi dobrej woli; wolontariuszy. Jednoczy i łączy ludzi, którzy w duchu chrześcijańskiej miłości chcą nieść pomoc osobom potrzebującym, albowiem „pomagać to znaczy być człowiekiem".

Wszystko cokolwiek możemy zdziałać zawdzięczamy wprawdzie nielicznym, sponsorom i gronu ofiarodawców, którzy systematycznie wpłacają na rzecz PZCh CARITAS większe lub mniejsze kwoty.

Największą troską Parafialnego Zespołu Charytatywnego CARITAS są dzieci. Na nie skierowana jest podstawowa nasza działalność. Dla nich prowadzona jest świetlica środowiskowa od poniedziałku do piątku z dożywianiem. Stałą opieką obejmujemy ponad trzydzieści dzieci. Dzieci z rodzin wielodzietnych z trudnościami w radzeniu sobie z trudami codziennego funkcjonowania i z różnymi niedomaganiami.

Staramy się okazywać dzieciom jak najwięcej zrozumienia, serca i miłości. Mają one możliwość korzystania w trakcie zajęć z pomocy pedagoga oraz grupy młodzieży ze szkół średnich – wolontariuszy. Pobyt w świetlicy stwarza dzieciom możliwość odrobienia zadań szkolnych, zorganizowanej zabawy, a na zakończenie pobytu na spożycie kolacji. Pobyt z dziećmi, zabawa, praca z nimi i ich obserwacja pozwala na zauważenie, wydobycie i pielęgnowanie w nich uzdolnień, talentów. Temu celowi służą przygotowane z udziałem dzieci przedstawienia z różnych okazji, tj. jasełka na Wieczerzę Wigilijną dla osób samotnych oraz na spotkanie majowe z okazji Dnia Matki. Takie zajęcia i obowiązki uczą dzieci pracy w grupie, współpracy i cierpliwości. Dzieci nabierają odwagi i otwartości. Czują się przez efekt ich pracy dowartościowani, czego bardzo potrzebują.

Zajęcia z dziećmi dostarczają, pomimo wielu trudności, wiele wzruszeń. Bo cóż może być piękniejszego nad jasne, pełne ufności spojrzenie dziecka oczekującego na przytulenie, pogłaskanie, uścisk i jego wewnętrzne ciepło, które emanuje z jego małych ciepłych rączek.

Zespół, dzieciom ze świetlicy, zapewnia letni wypoczynek wakacyjny i podczas ferii zimowych. Pełne koszty pobytu dzieci pokrywa PZCh CARITAS.

Z radością przyjęliśmy nawiązanie w miesiącu grudniu 2005 r. telefonicznego kontaktu z Panem Maciejem Damsem z Northeim. W wyniku tego kontaktu nasze dzieci otrzymały od dzieci z Northeim do wypełnienia ankiety z pytaniami i prośbą o napisanie kilku zdań o sobie. Była to ciekawa inicjatywa, która zbliża i pozwala poznawać się dzieciom z innego narodu. Wydaje się nam, że dzieciom naszych sąsiadów spodobały się te odpowiedzi i niejako w zamian za dzielenie się sobą przygotowały wraz z Panem Damsem i przesłały dla każdego naszego dziecka imienną paczuszkę ze słodkościami, maskotkami i zabawkami. Otrzymane podarunki sprawiły dzieciom ogromną radość i szczery uśmiech na twarzy, który niech będzie najpiękniejszym podziękowaniem za dar serca od serca.

Tradycyjnie co roku, PZCh CARITAS przygotowuje Wieczerzę Wigilijną dla osób samotnych i bezdomnych. Ta wspaniała uroczystość odbywa się dzięki życzliwości właściciela restauracji Rzemieślnik, który co roku dofinansowuje potrawy wigilijne oraz Urzędu Miasta Prudnika. Uroczystość uświetniona jest obecnością Ks. Proboszcza Parafii Św. Michała Archanioła Stanisława Bogaczewicza, Ks. Proboszcza Parafii Bożego Miłosierdzia Piotra Sznury oraz władz Prudnika. Na zakończenie CARITAS zapewnia „słodkości" w formie różnych ciast. Ufamy, że wspólna wieczerza, kolędowanie i życzenia rozjaśniają, choć na chwilę, nie zawsze pogodne dni naszych samotnych, na co dzień, gości.

Każdy z nas może zapalić płomień miłości, może coś ofiarować drugiej osobie, choćby swój wolny czas. Płomień zawsze kojarzy się ze światłem, z ciepłem, z tym, ze ktoś o mnie pamięta. Chociaż jest to czasami trudne i niedocenione zajęcie, to warto je podjąć w imię odpowiedzialności za tych, którym jest trudniej, którym się nie powiodło, wreszcie tym, którzy cierpią niesprawiedliwie i nie ze swojej winy.

W imieniu Parafialnego Zespołu Charytatywnego CARITAS Parafii Św. Michała Archanioła w Prudniku, jako wolontariusze, pragniemy podziękować wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób wspierają prowadzone dzieło i za wszystko oraz zaprasza- my chętnych do współpracy.

W imieniu PZCh CARITAS Władysława Ginter

PORZĄDEK NABOŻEŃSTW

Msze Święte niedzielne:
18.00 (sobota); 7.00; 8.30; 10.00; 11.30; 16.00; 18.00
Msze Święte w tygodniu:
6.30; 8.00; 18.00
 

Msze Święte w okresie wakacyjnym
 w niedzielę: 18.00 (sobota); 7.00; 8.30; 10.00; 11.30; 18.00
w tygodniu: 7.30; 18.00 
 

Spowiedź
* w tygodniu pół godziny przed Eucharystią
* w niedzielę w czasie Eucharystii

 

Fanpage parafii na Facebook'u

Pielgrzymki parafialne

Święta

Piątek, XI Tydzień zwykły
Rok B, II
Wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika

KONTAKT

Pl. Farny 2
48 – 200 Prudnik
Tel. 0 77 436 28 78

Konto naszej parafii:
06 1240 1688 1111 0000 2678 8764