• ółążść‡

Jednym z bardzo ważnych punktów nabożeństwa do Matki Bożej jest uczestniczenie we Mszy świętej w pierwszą sobotę miesiąca. Dlaczego ? Odpowiedź znajdziemy czytając historię objawień w Fatimie : 
MB Fatimska

Pewnego pięknego, słonecznego dnia, trójka młodych pastuszków Łucja, Hiacynta i Franciszek, pasła stado w dolinie Cova da Iria. Dzieci miały w zwyczaju odmawiać różaniec około południa, po czym wracały do swoich zabaw. 13 maja 1917 roku było jednak inaczej. Po wspólnej modlitwie, na niebie pokazała się błyskawica, która je rozświetliła. Pastuszkowie przestraszeni chcieli uciec, lecz w tym momencie pojawiła się druga błyskawica. Wtedy zwrócili wzrok na pobliski dąb. Na szczycie młodego drzewa spostrzegli przepiękną Panią, jaśniejącą jak słońce, trzymającą biały różaniec. Pani przemówiła do nich słowami: „Nie bójcie się, przychodzę z Nieba... Przyszłam prosić was o to, abyście przychodzili tutaj każdego 13-tego, przez kolejne 6 miesięcy o tej samej godzinie. Później powiem wam kim jestem i czego oczekuję. Wy pójdziecie do Nieba. Ofiarujcie się Bogu, wyraźcie zgodę na wszystkie cierpienia, jakimi zechce was doświadczyć, jako zadośćuczynienie za grzechy, którymi jest znieważany i jako przebłaganie za nawrócenie grzeszników. Dużo wycierpicie, ale łaska Boża będzie waszym wsparciem. Odmawiajcie codziennie różaniec za pokój dla świata i koniec wojny”. Wtedy piękna Pani zniknęła.

Dzieci bardzo przejęły się tym, co usłyszały. Posłusznie przychodziły każdego trzynastego dnia miesiąca pod dąb, na którym ukazała im się Pani. W czerwcu Maryja objawiła pastuszkom, że Franciszek i Hiacynta odejdą niedługo do Nieba, ale Łucja pozostanie jeszcze na ziemi, gdyż Pan Jezus chce posłużyć się nią, aby ludzie poznali i pokochali Niepokalane Serce Maryi. Miesiąc później, Matka Boża prosi dzieci, aby dalej gorliwie odmawiały codziennie różaniec w intencji wszystkich grzeszników, oraz tych, którzy obrażają Jej Niepokalane Serce. Zapowiada również, że jeżeli ludzie nie przestaną znieważać Pana Boga, wybuchnie druga wojna. Jeszcze gorsza od poprzedniej. Matka Boża obiecuje, że ci, którzy uwierzą w objawienia, będą świadkami cudu, który wydarzy się 13 października.

Łucja, Franciszek i Hiacynta
W tym dniu tłumy ludzi zebrały się w dolinie Cova da Iria. Wszyscy byli ciekawi cudu, który miał niebawem nastąpić. Nagle słońce zaczęło wykonywać dziwne ruchy na niebie - jakby tańczyło. Wszyscy patrzyli na nie, a jego blask nie oślepiał nikogo. Wyglądało to na zaćmienie. Po chwili wszystkim zebranym ukazała się Maryja. Objawiła im, że jest Panią Różańca Świętego. Poprosiła, o wzniesienie w tym miejscu kaplicy na Jej cześć, aby codziennie odmawiano w niej różaniec. Obok Matki Najświętszej stał święty Józef oraz Dzieciątko Jezus. Później Maryja objawiła się jeszcze Łucji i prosiła ją o spowiedź, przyjmowanie Komunii Świętej oraz odmawianie różańca w pierwsze soboty miesiąca, jako wynagrodzenie za grzechy ludzi, którzy obrażają Jej Niepokalane Serce.

Podczas spotkań w dolinie Cova da Iria, Matka Najświętsza objawiła Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie trzy tajemnice, zwane tajemnicami fatimskimi. Pierwszą z nich była wizja piekła. Dzieci zobaczyły dusze potępionych grzeszników, wołających o pomoc i wielkie 'morze ognia'. Bardzo przestraszyły się tego widoku. Miały odmawiać różaniec w intencji wszystkich ludzi grzeszących, aby nie musieli trafiać do tak okropnego miejsca, jakim jest piekło. Druga tajemnica dotyczyła nabożeństwa ku czci Niepokalanego Serca Maryi. W każde pierwsze soboty miesiąca należy wyspowiadać się, przyjąć Komunię Świętą oraz odmówić różaniec w intencji ludzi obrażających Serce Matki Najświętszej. Trzecią tajemnicę objawiono wiele lat później. Dotyczyła zamachu na papieża Jana Pawła II. W podziękowaniu za ocalenie życia, papież włożył w koronę Matki Bożej kulę, z której został postrzelony. Pasowała idealnie.

MB Fatimska
W miejscu objawień Matki Bożej zbudowano sanktuarium, które jest jednym z najsłynniejszych miejsc kultu maryjnego. Codziennie tysiące pielgrzymów z całego świata przybywa do Cova da Iria w Fatimie, aby modlić się za wstawiennictwem Pani Fatimskiej. Jest to miejsce wyjątkowe. Ludzie przebywający tam często nie potrafią ukryć wzruszenia i płaczą modląc się...

Idąc za prośbami Maryi, naszej Matki, odmawiajmy codziennie różaniec. Modlitwa za grzeszników jest bardzo ważna i potrzebna. Kiedyś i my możemy takiej modlitwy potrzebować.

An. Patrycja Ch
Tekst zaczerpnięty ze strony: http://www.dziecimaryi.pl/?s=obj001

PORZĄDEK NABOŻEŃSTW

Msze Święte niedzielne:
18.00 (sobota); 7.00; 8.30; 10.00; 11.30; 16.00; 18.00
Msze Święte w tygodniu:
6.30; 8.00; 18.00
 

Msze Święte w okresie wakacyjnym
 w niedzielę: 18.00 (sobota); 7.00; 8.30; 10.00; 11.30; 18.00
w tygodniu: 7.30; 18.00 
 

Spowiedź
* w tygodniu pół godziny przed Eucharystią
* w niedzielę w czasie Eucharystii

 

Fanpage parafii na Facebook'u

Pielgrzymki parafialne

Święta

Piątek, XI Tydzień zwykły
Rok B, II
Wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika

KONTAKT

Pl. Farny 2
48 – 200 Prudnik
Tel. 0 77 436 28 78

Konto naszej parafii:
06 1240 1688 1111 0000 2678 8764